Gospodarska zbornica   Dolenjske in Bele krajine

28. april: Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu

28. april: Svetovni dan varnosti in zdravja pri delu

24.4.2024 - Letošnji svetovni dan opozarja na pomembnost zagotavljanja varnosti in zdravja pri delu v času podnebnih sprememb.

Podnebne spremembe že resno vplivajo na zdravje ljudi in svet dela. Delavci so pogosto prvi, ki so izpostavljeni negativnim učinkom podnebnih sprememb, pogosto se z njimi soočajo dlje časa in z večjo intenzivnostjo kot ostalo prebivalstvo (ILO, 2023). Učinki podnebnih sprememb lahko vodijo do poslabšanja delovnih pogojev ter povečanega tveganja za poškodbe pri delu, poklicne bolezni in smrt (Kiefer idr., 2016). Pri delavcih se lahko pojavijo številne posledice, vključno s poškodbami, rakom, boleznimi srca in ožilja, boleznimi dihal, nastankom rumene pege in težavami z duševnim zdravjem.

Učinki podnebnih sprememb na varnost in zdravje pri delu so neenakomerno porazdeljeni po regijah in gospodarskih dejavnostih. Posebej ogroženi so:

  • delavci, ki opravljajo fizično zahtevne naloge na prostem v dejavnostih, kot so kmetijstvo, gradbeništvo in promet;
  • delavci, ki delajo v vročih in slabo prezračevanih zaprtih delovnih prostorih;
  • delavci, ki delajo v reševalnih službah, zdravstvu in drugih javnih službah;
  • nosečnice, otroci, starejši in invalidi;
  • delavci v sivi ekonomiji, delavci migranti ter delavci v mikro in majhnih podjetjih.

Obstajajo resne finančne posledice zaradi izgube produktivnosti, motenj v poslovanju in poškodovane infrastrukture.

POROČILO Ensuring safety and health at work in a changing climate >

*****

Ob tej priložnosti v okviru Programa Mira, Nacionalnega programa duševnega zdravja, ki ga upravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje, opozarjajo na to, da so delodajalci dolžni zagotoviti delovno okolje, v katerem so vsa tveganja za zdravje in varnost ustrezno obvladana. Pomembno je, da se tveganja, ki so povezana s posledicami podnebnih sprememb, npr. višje temperature, oceni pravočasno, tako da je dovolj časa za pripravo ustreznega načrta za njihovo obvladovanje. Pri tem je potrebno posebej upoštevati zaposlene z večjim tveganjem, npr. nosečnice, starejše in mlade delavce, osebe s srčno-žilnimi in drugimi kroničnimi boleznimi, zaposlene, ki so imeli v preteklih letih zdravstvene težave zaradi vročine, delavce s težavami v duševnem zdravju. Vsi delavci imajo pravico do dela v okolju, v katerem so tveganja za njihovo zdravje in varnost ustrezno nadzorovana, fizično in psihološko varna delovna mesta pa so bistven pogoj za boljše zdravje delavcev in večjo uspešnost delovne organizacije.

Več na www.zadusevnozdravje.si – Na delovnem mestu

*****

Mednarodna organizacija dela (ILO) organizira v četrtek, 25. aprila 2024, med 13.30 in 15.00, spletni seminar, ki bo potekal na ILO Live. Na njem bo predstavila poročilo Zagotavljanje varnosti in zdravja pri delu v spreminjajočem se podnebju, ki mu bo sledila razprava strokovnjakov in predstavnikov vlad, delodajalcev in delavcev o tem, kako zaščititi delavce in se odzvati na ta globalni izziv.

 

Vir: Spletišče VZD

Foto: ILO

Nazaj