Gospodarska zbornica   Dolenjske in Bele krajine

Sekcija za ravnanje s človeškimi viri

Uspešna kariera je uspešno življenje

Uspeh št. 10

Življenjska doba Slovencev se podaljšuje, mladi se dlje časa šolajo in se kasneje zaposlijo, upokojujemo se premladi. V Sloveniji bo leta 2040 razmerje med upokojenci in delovno aktivnimi prebivalci izenačeno; vsak zaposleni bo delal za enega upokojenca (lani je bilo to razmerje 1 : 1,67). To so nekateri izmed razlogov, ki kličejo po spremembi pokojninskega sistema. Spreminjajo pa se tudi vrednote zaposlenih in zaposlovalcev, ločnica med zasebnim in poslovnim življenjem je vse bolj zabrisana. Predavatelji na 3. dnevu ravnanja s človeškimi viri, ki ga je oktobra pripravila Sekcija za ravnanje s človeškimi viri, ugotavljajo, da z delom zadovoljujemo številne potrebe in ne delamo le zaradi denarja. Delo ohranja našo vitalnost ter daljša kakovostno življenje. Ob delu ne smemo pozabiti na svoje zdravje - moramo ga krepiti z ustrezno prehrano in gibanjem. 

Podjetje naj pozna zaposlenega

»Da bi podjetje lahko kar največ pridobilo od zaposlenega, ga mora čim bolje poznati. Tako ve, kaj ga motivira in katere potrebe želi zadovoljevati v danem trenutku,« je izpostavila strokovnjakinja za strateški menedžment in HRM procese Daniela Brečko. Podjetje, meni Brečkova, mora upoštevati, da je človek poleg delovnega vpet še v življenjski in družinski cikel. Ti cikli so v posameznih življenjskih obdobjih različno intenzivni. Med njimi posameznik razporeja vso svojo energijo. Če jo vloži več v delovni cikel, je ima manj za preostala dva. Pogosto napako npr. delajo podjetja, ko mlade zaposlene izrazito obremenijo ravno takrat, ko so ti najbolj vpeti v družinski cikel. Čeprav imajo mladi več energije, pravi Brečkova, je modreje upoštevati njihov družinski cikel in zahtevnejše naloge prepustiti tistim, ki so manj obremenjeni. Zato mora med podjetjem in zaposlenimi potekati dvogovor.

Z delom zadovoljujemo več potreb

Znanstveni raziskovalec psiholog Aleksander Zadel je izpostavil, da ni bolj kompleksnega vedenja, s katerim lahko učinkoviteje zadovoljujemo svoje potrebe, kot da delamo. Pri delu vsak najde zadovoljstvo, saj so skladno zadovoljene vse skupine potreb. Posamezniki pogosto trdijo, da delajo zaradi denarja, vendar je to le eden od množice dejavnikov, ki prispevajo k temu, kako smo srečni in zadovoljni sami s sabo, dodaja Zadel.

Mladi in starejši naj delajo skupaj

Pregovorno velja, da se dedki in vnuki najbolje razumejo. Tako je tudi na delovnem mestu, pravi Brečkova. Medtem ko so mladi iz generacije Y bolj mobilni, zagnani, imajo željo po uspehu in visoko raven življenjske energije, je generacija veteranov bolj izkušena, imajo zgrajen socialni kapital in osebnost, stabilno motivacijo in čustveno razpoloženje. Ti generaciji si ne konkurirata za najboljša delovna mesta, ker je starostna razlika prevelika. Hkrati so starejši odlični mentorji, mlajši pa starejše motivirajo za spremembe. To je tudi glavni razlog za ustanovitev Sekcije seniorjev pri Gospodarski zbornici Dolenjske in Bele krajine, pravi članica izvršilnega odbora omenjene sekcije Marina Jazbec: »Seniorji želimo v svojem življenju vedrino, mladost, veselje in več dejavnosti, po drugi strani pa želimo svoje znanje in izkušnje prenesti na mlade.«

Brez zdravja ni dela

Podatki statističnega urada kažejo, da se je življenjska doba v Sloveniji v zadnjih 50 letih podaljšala za 11 let. Zdravnica medicine dela Tatjana Gazvoda svetuje, da je treba zaposlenim prilagoditi delovne pogoje, jih podučiti, kako naj varujejo svoje zdravje na delovnem mestu ter jim povedati, zakaj in kako naj izvajajo zaščitne ukrepe, da ne pride do poškodb ali bolezni. Boleznim se lahko ognemo z zdravo prehrano in gibanjem. Kljub dobremu vedenju o zdravem načinu prehranjevanja in obilju zdrave hrane se v Sloveniji soočamo z debelostjo, s podhranjenostjo in z drugimi motnjami hranjenja, opozarja tehnologinja prehrane v podjetju Terme Krka Janja Strašek ter dodaja, da je za spremembo in zdrav način življenja odgovoren vsak sam.

Podjetje Revoz je razmigalo življenje zaposlenih

Priznanje za vzoren primer ravnanja s človeškimi viri je prejelo podjetje Revoz za projekt Razmigajmo življenje. Zaposlenim vsak dan omogočajo izvajanje 5-minutnih vaj za ogrevanje, razgibavanje in sproščanje. Vaje so jim pomagali oblikovati v Termah Krka Šmarješke Toplice. Z rednim sodelovanjem pri vadbi lahko zaposleni odslej bolje skrbijo za svoje zdravje, ohranjajo delovno učinkovitost, zmanjšujejo negativne vplive dela ter ohranjajo in izboljšujejo kakovost svojega življenja.

Aleksander Zadel, predavatelj

»Zaposleni bodo bolj dojemljivi za spremembe, ko se bodo počutili varno, ko bodo verjeli, da spremembe prinašajo dobiček. Trudimo se, da bi do tega prišlo, živimo pa v svetu, kjer je kraljica negativna informacija, ki zmaga v tej kratkoročni bitki. Zato se ljudje spremenimo šele takrat, ko nas življenje prisili v to, in ne takrat, ko nam gre dobro in bi spremembo naredili najlaže.«

Daniela Brečko, predavateljica

»Večina menedžerjev misli, da je s tem, ko je nekoga zaposlila, naredila vse. Ljudje smo živa bitja in se spreminjamo. Najbolj pomembno za dobro počutje je, da so zaposleni pravilno motivirani, da imajo dovolj informacij, kaj se dogaja v podjetju in z njimi. Dezinformacije prinašajo slabo voljo. Zagotoviti je treba okolje, v katerem se bodo zadovoljivo družili.«

Mojca Novak, Dana Mirna

»V našem podjetju dajemo velik poudarek na zdravo prehrano in zdrav način življenja. Ker smo prehrambena industrija, nam je še bolj pomembno, da o teh temah osveščamo zaposlene. Skoraj vsako leto pripravimo kakšno izobraževanje s tega področja.«

Biserka Magovac, Kovinska galanterija NBM

»V našem podjetju se trudimo živeti kakovostno poslovno in osebno življenje. Ta nenehen proces sooblikuje vseh 16 zaposlenih. Dobro se poznamo in imamo pristne odnose. Dovzetni smo na vse pozitivne prijeme glede izboljšave medčloveških odnosov, in zato v marsičem primerljivi ali celo boljši od mnogo večjih podjetij. Po svetu hodimo z odprtimi očmi.«

Nazaj