Gospodarska zbornica   Dolenjske in Bele krajine

Drobnogled uspeha

Stekleni vsakdan

Uspeh št. 11

Borut Šiško, Šiško Steklarstvo

Družinsko podjetje Šiško Steklarstvo, ki posluje že od leta 1965, vodi Borut Šiško. Vse skupaj se je začelo, ko je njegov oče Jože dobil priložnost, da je šel za vajenca k tedanjemu novomeškemu steklarju Doljaku. Ko je kasneje oče odprl svojo obrt, sta se mu sčasoma pridružila z bratom Gregorjem. Nekaj časa pred upokojitvijo je v podjetju delala tudi mama. Ta dejavnost je bila že tedaj perspektivna, saj je v tistih začetkih v Novem mestu, kjer je zdaj Ursa v Bršljinu, celo obstajala steklarna.

PODJETNIŠKA MISEL: »Odločilni sta odzivnost pri željah in v pripravi ponudb za kupce ter hitrost pri izpolnjevanju naročil. Prednost našega podjetja vidim v tem, da smo manjši sistem in s tem zelo fleksibilni. To nam večkrat omogoča doseči tudi višjo ceno.«

 

Borut Šiško je po osnovni izobrazbi inženir strojništva. Svojo prvo zaposlitev je imel v  Iskri kot konstrukter. To je bilo obdobje zatona nekdaj uspešnega podjetja in kmalu se je odločil, da se za »prehodno obdobje«, dokler si ne najde kaj sebi primernega, poizkusi v domačem podjetju. To prehodno obdobje traja že od leta 1986, torej celih 25 let. Ker je imel stik s steklom od malih nog, se mu je ta material zdel velik izziv in se je vse bolj vključeval  v očetovo dejavnost. Kot zanimivost pove, da ga je šef-oče po šestih mesecih, ko je komaj začel pri njem, z dvema delavcema in tremi kontejnerji stekla poslal na vojaško letališče v Alžir. Pred odhodom nekaj noči sploh ni spal. Pa je šlo in tudi lepi spomini so mu ostali.

 

Od začetkov delovanja podjetja do danes se je način poslovanja močno spremenil. »V časih skupne Jugoslavije obrtniki nismo mogli sami neposredno kupovati materiala. V glavnem smo delali prek zadrug. Te so bile za nekatere primere dobra rešitev, vendar se je to sodelovanje izrodilo v neenakopraven odnos. Takrat je bilo tudi malo možnosti, da bi se kot podjetnik hitro razvil ali razširil poslovanje v svet. Nihče ni kaj dosti razmišljal o razvoju. V tistih časih je bilo težko priti do repromateriala in tudi do strojev. Če si dobil kakšen večji posel, je bilo pol dela že za tabo, ko si spravil skupaj vso »robo«. Danes je prav nasprotno – povsod so presežki, le do posla se pride dosti teže. Je pa res, da se danes naredi nekajkrat več z istim številom zaposlenih kot nekoč. Imamo sodobno tehnološko opremo, IT tehnologijo, dobre dobavitelje, izkušnje in dober kader. Mislim, da smo v naši branži bolj pri vrhu po dodani vrednosti

Med zanimivimi projekti v 45 letih poslovanja je Borut Šiško izpostavil delo za finskega naročnika na turistični ladji Amarelia, ki je bila grajena leta 1988 v ladjedelnici v Splitu. Izdelali so notranje steklene ograje in vrata. Šiško Steklarstvo je še danes prisotno v ladjarstvu. Ravno aprila jih čaka delo za finskega naročnika že na tretji križarki Solstice. »Delati na takem ogromnem objektu je posebno doživetje. Steklarska dela izvaja vsaj 15 različnih ponudnikov, ker je obseg del tako velik in zahteven.«

Šiško Steklarstvo je družbeno odgovorno podjetje, ki vlaga v lokalno okolje, pri čemer Borut Šiško pravi, da je v razdajanju tudi nekaj sreče in zadovoljstva. Trudijo se biti čim bolj široki. Poskušajo ustreči gasilskim društvom, prispevati za nakup različnih medicinskih pripomočkov idr. Nekaj let so izvajali brezplačne delavnice za gimnazijce.

Na vprašanje, kje najde navdih in motivacijo za svoje delo, Borut Šiško odgovarja: »V »kletki«. Ko vodiš podjetje, si kot Rilkejev panter v kletki. Ne moreš pobegniti, vrtiš se v krogu, zapreš oči in sanjaš o prostranstvih svobode, a vendar vztrajaš. Motivacija in navdih sta to, da gradiš podjetje, ki se razvija in ponuja nove izdelke in storitve, da imaš ob sebi dobre sodelavce, da slediš svetovnim trendom, jih prevzameš in po možnosti še obogatiš.« Ko so začeli obiskovati svetovne steklarske sejme pred dvajsetimi leti, so bili lačni strojev in tehnologije, ki so jo tam videli. Bile so jih same oči. Danes imajo vse od tega, o čemer so takrat sanjali. Na področjih, na katerih nastopajo, ne potrebujejo več nobenih zunanjih storitev. To si štejejo za uspeh.

Se pa danes – kot tudi celotno gospodarstvo – soočajo s spremenjenimi gospodarskimi razmerami, ki zahtevajo vedno več angažiranja in garanja. Ob tem pa so zagotovila poplačil majhna. »Po osamosvojitvi smo »částili« vsaj 6 prisilnih poravnav državnih podjetij, ki so propadla. Danes se dogaja podobno. Poslovna morala ni bila še nikoli tako nizka, in to me boli. Sodišča delajo s tako hitrostjo, kot da so na luni v breztežnostnem prostoru. Naše podjetje že 25 let redno plačuje račune, davke, prispevke. Vedno delamo z rezervo in s svojim kapitalom, pa se mi včasih zdi to kot donkihotovstvo.«

Za rast in razvoj Borut Šiško vidi možnost v nišah, v katerih je konkurenca opešala ali izstopila. Potrebujejo le bolj zdravo poslovno klimo, poroštva za plačila in prožnost državnih organov. In še njegove sanje: »Gradbena parcela v bližini, v velikosti od 6000 do 8000 m2 s komunalnim prispevkom po 40 € za m2, kjer bi lahko uresničili načrte za nadaljnjih 20 let. Če bi občinska uprava imela posluh za podjetništvo, to ne bi bile le sanje.«

Nazaj