Ključni dejavniki za učinkovito upravljanje varnosti in zdravja pri delu v EU in Sloveniji
14. 5. 2025
09.30 začetek
11.45 zaključek
VIRTUALNO
Skladno s Pravilnikom o stalnem strokovnem usposabljanju na področju varnosti in zdravja pri delu bo MDDSZ udeležencem priznalo 5 točk za udeležbo na izobraževanju.
Udeležba je brezplačna za vse, a je potrebna predhodna ePRIJAVA.
V sodelovanju z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnostivas vabimo na virtualno izobraževanje.
Slovenski strokovni javnosti bodo prvič predstavljeni rezultate 4. evropske raziskave podjetij o novih in nastajajočih tveganjih (ESENER-4, 2024), ki je največja evropska raziskava na področju varnosti in zdravja pri delu. Vanjo je bilo zajetih več kot 40.000 podjetij, ki imajo najmanj 5 zaposlenih, iz različnejših gospodarskih dejavnosti iz 30 držav (EU-27, Islandija, Norveška in Švica). Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je naročilo povečanje anketnega vzorca, na katerem se je izvajala ta raziskava v Sloveniji in tako zagotovilo kakovostne podatke za potrebe nadaljnjih nacionalnih analiz.
Primerjave kažejo, da podjetja k učinkovitemu upravljanju varnosti in zdravja pri delu najbolj spodbujajo zakonodajne zahteve, pričakovanja delavcev in njihovih predstavnikov ter strah pred kaznovanjem s strani inšpektorjev za delo.
Na seminarju bo predstavljeno tudi poročilo o delu Inšpekcije nadzora varnosti in zdravja pri delu v letu 2024. Brez nezgod, ki so se zgodile na poti na delo ali z dela (prevoz, ki ga organizira delodajalec), je bilo lani prijavljenih 14.246 nezgod pri delu, od tega 16 nezgod s smrtnim izidom, 13.314 lažjih nezgod in 916 težjih nezgod.
Srečanje bo potekal v slovenščini in angleščini. Zagotovljeno bo simultano tolmačenje.
Vsebina
09.30 - Uvodna pojasnila moderatorke Vide Petrovčič
09.35 - Uvodni govor: mag. Nikolaj Petrišič, vodja Sektorja za varnost in zdravje pri delu MDDSZ
09.45 - Predstavitev rezultatov 4. evropske raziskave podjetij o novih in nastajajočih tveganjih (ESENER-4, 2024): primerjava EU in Slovenije Xabier IRASTORZA, vodja projekta Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu (EU-OSHA)
10.25 - Razprava
10.45 - Aktivni odmor: Janja RAK, magistra kineziologije in diplomirana delovna terapevtka ZAP FITCORP / Medicina dela, prometa in športa
10.50 - Predstavitev poročila o delu Inšpekcije nadzora varnosti in zdravja pri delu za leto 2024: mag. Irena KASTELEC, inšpektorica višja svetnica, Inšpektorat Republike Slovenije za delo
11.20 - Razprava
14.50 - Zaključki: mag. Nikolaj Petrišič, vodja Sektorja za varnost in zdravje pri delu MDDSZ
Podrobnejši program >
Prijave in udeležba:
Udeležba je brezplačna za vse, a je potrebna predhodna ePRIJAVA.
Dodatna pojasnila: Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, 01 36 97 700, gp.mddsz@gov.si.
Bodite obveščeni o dogajanju na GZDBK
Obveščajte me o dogodkih
Oddajte svoje mnenje o dogodku
Oddaj mnenje
Kakovost
Človeški viri
Okolje
Informatika
Računovodstvo
Seniorji