Gospodarska zbornica   Dolenjske in Bele krajine

Javno posvetovanje o novem seznamu proizvodov, za katere bi se lahko uvedli protiukrepi EU proti ZDA

Evropska komisija je začela javno posvetovanje o novem seznamu proizvodov, za katere bi se lahko uvedli protiukrepi EU proti Združenim državam Amerike (ZDA), če pogajanja med EU in ZDA ne bi prinesla obojestransko koristnega rezultata in odprave ameriških carinskih dajatev na uvoz iz EU.

Administracija predsednika Trumpa je za 90 dni zamrznila tako imenovane recipročne carinske dajatve na uvoz iz posameznih držav, saj želi v tem času s posameznimi državami doseči dogovor o poštenih in uravnoteženih pogojih trgovine. V ZDA pa še vedno velja dodatna 25 odstotna carinska dajatev na uvoz jekla in aluminija, avtomobilov in avtomobilskih delov ter splošna 10 odstotna carinska dajatev na uvoz vseh izdelkov v ZDA.

Evropska komisija je v javno posvetovanje predložila dva seznama proizvodov:

  • seznam industrijskih in kmetijskih proizvodov, za katere bi se uvedle dodatne carinske dajatve na uvoz iz ZDA, v vrednosti 95 milijard evrov uvoza iz ZDA;
  • seznam izdelkov (odpadki iz železa, jekla in aluminija, toluidini in njihovi derivati, snovi za dodajanje vonja za pijače in napitke ter encimi), za katere bi se uvedle izvozne omejitve na izvoz proizvodov v ZDA, v vrednosti 4,4 milijarde evrov izvoza v ZDA.

Seznama sta oblikovana za potrebe sorazmernega odziva EU na ameriške carinske dajatve na avtomobile in avtomobilske dele ter na splošne 10 odstotne carinske dajatve.

Vse od začetka uvedbe neupravičenih in škodljivih carinskih dajatev ZDA daje EU prednost iskanju obojestransko koristne in uravnotežene rešitve s pogajanji. Pogajanja potekajo na politični in tehnični ravni. EU vzporedno s pogajanji in v primeru, da pogajanja ne bi prinesla zadovoljivega rezultata, pripravlja morebitne protiukrepe za zaščito svojih potrošnikov in industrije. Javno posvetovanje je nujen korak v procesu priprave protiukrepov, vendar pa ne pomeni, da bo do sprejetja protiukrepov dejansko prišlo.

Podjetja in druge zainteresirane strani vabljeni k izpolnitvi vprašalnika, ki je objavljen na spletni strani Evropske komisije.

Javno posvetovanje je odprto do 10. junija 2025.

Več informacij: Izjava za javnost Evropske komisije (v angleščini)

Vir: gov.si.

Nazaj