Delovnopravna zakonodaja
V veljavo stopa Zakon o interventnih ukrepih na področju trga dela in starševskega varstva

1.8.2013 - Z mesecem avgustom je stopil v veljavo Zakon o interventnih ukrepih na področju trga dela in starševskega varstva. Delodajalcem prinaša začasno spodbudo za zaposlovanje mlajših brezposelnih oseb in določa začasen ukrep na področju izplačevanja porodniškega nadomestila.
Delodajalcem, ki bodo za nedoločen čas zaposlili osebo, mlajšo od 30 let, se obeta olajšava za prvih 24 mesecev zaposlitve. V tem obdobju bodo lahko oproščeni plačila prispevkov delodajalca za pokojninsko in invalidsko zavarovanje, zdravstveno zavarovanje, zavarovanje za starševsko varstvo in zavarovanje za primer brezposelnosti.
Pogoj za pridobitev spodbude je, da je brezposelna oseba najmanj tri mesece pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi za nedoločen čas prijavljena v evidenci brezposelnih oseb. Do spodbude bodo upravičeni le tisti delodajalci, ki zadnje tri mesece pred zaposlitvijo mlajšega delavca niso začeli postopka za odpoved pogodbe o zaposlitvi oziroma niso odpovedali pogodb delavcem iz poslovnih razlogov. Dodatni pogoji za pridobitev spodbude so, da delodajalci pred zaposlitvijo mlajših delavcev ne smejo imeti blokiranih transakcijskih računov 30 ali več zaporednih dni. V zadnjih šestih mesecih pred zaposlitvijo mlajših delavcev morajo tudi redno izplačevati plače in plačevati prispevke. Ukrep se nanaša na čas od 1. novembra letos do konca leta 2014.
Interventni zakon prav tako določa zgornjo mejo porodniškega nadomestila v višini dvakratnika povprečne mesečne plače, to je okoli 2800 evrov bruto. Po oceni ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti bo določba zajela približno 100 žensk. Ukrep bo veljal od 1. avgusta letos do vključno leta, ki sledi tistemu, v katerem gospodarska rast preseže 2,5 odstotka BDP.
Zakon o interventnih ukrepih na področju trga dela in starševskega varstva
Foto: David Castillo Dominici/freedigitalphotos.net