Strategija pametne specializacije 2014-2020

29.8.2013 - Pametna specializacija (Smart specialisation) pomeni raziskovalno - inovacijsko strategijo držav/regij za spodbuditev gospodarske rasti, gospodarsko transformacijo regij, strukturnih reform, oziroma prehod v nov model gospodarske rasti.
Strategija pametne specializacije Slovenije predstavlja strateški in izvedbeni načrt za prestrukturiranje slovenskega gospodarstva in družbe s podporo EU sredstev v obdobju 2014-2020.
Bistveni elementi strategije pametne specializacije so:
- Izhaja iz obstoječih prednosti in potencialov, ki jih ima Slovenija. Upošteva torej dosežene kompetence in zmogljivosti na osnovi preteklih vlaganj ter naravne danosti Slovenije.
- Mora biti osredotočena na učinke oz. vplive, ki jih bo izvajanje identificiranih ukrepov imelo na gospodarski in družbeni razvoj.
- Vključevati mora kritično maso potencialov.
- Temeljiti mora na podjetniškem pristopu (t.i. Entrepreneurial Discovery Process) odkrivanja tržnih priložnosti s strani podjetij in v sodelovanju z raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami ter drugimi deležniki pri identifikaciji razvojnih priložnosti (t.i. bottom up pristop).
- Strategija pametne specializacije ni strategija specializacije samo v visokotehnoloških dejavnostih, ampak predstavlja strategijo za ustvarjanje in dvig dodane vrednosti v vseh dejavnostih in s tem za njihovo prestrukturiranje, na podlagi identificiranih prioritet, predvsem pa daje možnost za ustvarjanje novih delovnih mest.
- Slovenska strategija pametne specializacije je strategija na nacionalnem nivoju, z upoštevanjem razvojnih potencialov regij.
Ukrepi in instrumenti, ki bodo predviden v Strategiji pametne specializacije za njeno realizacijo, morajo biti skladni z instrumenti v Operativnem programu.
Svoja mnenja in pripombe lahko posredujete na e-naslov: s3.mgrt@gov.si.
Osnutek dokumenta "Strategija pametne specializacije 2014-2020" - osnutek z dnem 22. 7. 2013 - pred javno predstavitvijo. MGRT bo v naslednjih dneh priložil zadnjo verzijo osnutka, ki upošteva še predloge s strani udeležencev javne predstavitve, ki je potekala 23. 7. 2013.
Osnutek za javno razpravo - 25. 7. 2013
Javna razprava poteka do 29. 8. 2013. Svoja mnenja in pripombe lahko posredujete na e-naslov: s3.mgrt@gov.si.
Foto: Ponsulak/freedigitalphotos.net