Gospodarska zbornica   Dolenjske in Bele krajine

Osnutek Partnerskega sporazuma med Slovenijo in Evropsko komisijo za obdobje 2014-2020

Osnutek Partnerskega sporazuma med Slovenijo in Evropsko komisijo za obdobje 2014-2020

10.4.2014

Vlada Republike Slovenije se je na 53. redni seji, dne 3. aprila 2014, seznanila z osnutkom Partnerskega sporazuma med Slovenijo in Evropsko komisijo za obdobje 2014-2020, ki ga je na podlagi prispevkov ministrstev in deležnikov pripravila Služba Vlade RS za razvoj in evropsko kohezijsko politiko. Andrejo Kert, državno sekretarko za razvoj in evropsko kohezijsko politiko, je pooblastila, da osnutek dokumenta do 11. aprila 2014 pošlje v formalno presojo Evropski komisiji.

Partnerski sporazum med Slovenijo in Evropsko komisijo za obdobje 2014-2020 je strateški dokument za izvajanje kohezijske politike v obdobju 2014–2020. Skladen mora biti s strategijo EU 2020 o pametni, trajnostni in vključujoči rasti, ustrezati mora tudi zahtevam posameznega sklada Evropske unije, tako da bo zagotovljena ekonomska, socialna in teritorialna kohezija. Vsebuje analizo razvojnih potreb, razlik in potencialov rasti, na podlagi katere je narejena identifikacija prednostnih naložb in pričakovanih rezultatov. Opredeljena so tudi horizontalna načela, kot so partnerstvo, spodbujanje enakosti med spoloma, boj proti diskriminaciji ter dostopnosti, trajnostni razvoj.

Ključno pri pripravi dokumenta je bilo usklajevanje z vsemi deležniki in skladnost dokumenta s finančnim in zakonodajnim okvirom Unije s področja kohezijske politike ter z obstoječimi strateškimi, programskimi in izvedbenimi dokumenti na ravni EU (Strategija EU 2020, Nacionalni reformni program, Skupni strateški okvir za prihodnje programiranje vseh strukturnih skladov, Stališče služb Komisije o Partnerskem sporazumu in Operativnem programu 2014-2020 za Slovenijo ipd). Dokument je usklajen tudi z obstoječimi strategijami, programi, akcijskimi načrti in drugimi dokumenti na nacionalni ravni.

Po formalni oddaji Partnerskega sporazuma in prejetem mnenju Evropske komisije (za to ima uradno na razpolago pet tednov) bo Slovenija pripravila končni dokument za uradno potrditev oz. sprejem, ki je predviden najkasneje junija 2014.

 Neformalni osnutek dokumenta

Nazaj