Gospodarska zbornica   Dolenjske in Bele krajine

Poslovanje

Kljub kasnejši oddaji davčnega obračuna bo potrebno davek plačati do konca aprila

Kljub kasnejši oddaji davčnega obračuna bo potrebno davek plačati do konca aprila

15.4.2014 - V začetku marca je z obvestilom za javnost Davčna uprava RS (DURS) davčne zavezance obvestila, da letos omogoča kasnejšo oddajo davčnega obračuna zaradi težav, ki so jih davčni zavezanci imeli ob izpadu električnega toka ob nastanku žledi ter težavami ob delovanju aplikacij za oddajo davčnega obračuna.

Tako je letos mogoča oddaja Obračuna davka od dohodkov pravnih oseb za leto 2013 (DDPO) in Obračuna akontacije dohodnine in dohodnine od dohodka iz dejavnosti za leto 2013 (DohDej) preko eDavkov najkasneje do 22. aprila 2014.

V izjavi za javnost DURS davčne zavezance obvešča, da je podaljšanje roka letos izjemoma, prav tako pa predložitev obračuna po zakonskem roku ne bo obravnavana kot prekršek davčnega zavezanca.

 Pri tem velja opozoriti, da ne glede na možnost kasnejše predložitve davčnega obračuna, pa ostaja rok za plačilo obveznosti po obračunu nespremenjen – torej v 30. dneh od zakonskega roka oz. do 30. aprila 2014. V skladu s 1. odstavkom 96. člena Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2) se od davkov, ki jih zavezanec za davek ni plačal v predpisanem roku, plačajo zamudne obresti po 0,0247 odstotni dnevni obrestni meri.

Prav tako pa ostaja nespremenjen tudi rok za vračilo davka po davčnem obračunu. V skladu s 370. člena ZDavP-2 bo DURS davčnim zavezancem preveč plačani znesek po obračunu vrnil najpozneje v 30 dneh od datuma dejanske predložitve obračuna, kar pomeni, da kasneje ko bo davčni zavezanec predložil davčni obračun, kasneje bo dobil vrnjen preplačan znesek davka. Pri tem velja spomniti, da se davčnemu zavezancu vrne davek, če preplačilo ni nižje od 10 evrov in v skladu z določbami 97. člena ZDavP-2, kar pomeni, da se davčnemu zavezancu vrne preveč plačani davek, zmanjšan za znesek davkov, ki jim je potekel rok plačila pri davčnem organu, z upoštevanjem vrstnega reda poplačila obveznosti po 93. členu ZDavP-2.

Pred oddajo davčnega obračun velja opozoriti tudi na nekatere kazenske določbe. V skladu s 397. členom ZDavP-2 se lahko kaznuje s plačilom globe od 800 do 10.000 evrov samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, s plačilom globe od 1.200 do 15.000 evrov pa pravna oseba ustanovljena po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) oz. od 3.200 do 30.000 evrov, če gre za srednjo ali veliko družbo, če:

 

  • ne predloži davčnega obračuna ali ne predloži davčnega obračuna na predpisan način oziroma v predpisanih rokih,
  • v davčni napovedi ali obračunu davka navede neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke,
  • ne vodi ali ne hrani poslovnih knjig in evidenc na način, ki zagotavlja podatke za ugotovitev davčnih obveznosti,
  • kot plačnik davka ne vodi evidenc o dohodkih in o odtegnjenih davkih po posameznem davčnem zavezancu,
  • ne navede davčne številke na davčni napovedi ali obračunu davka,
  • v nasprotju s tem zakonom izplača dohodek fizični osebi, ki ni predložila svoje davčne številke, oziroma ne zagotovi potrebnih podatkov o nerezidentu,
  • v nasprotju z zakonom poslovni subjekt pri ponudniku plačilnih storitev nima odprtega ali ločenega transakcijskega računa,
  • ne izračuna ali ne predloži izračuna akontacije davka davčnemu organu.

 

Velja omeniti tudi izjeme od prekrška zaradi nepredložitve davčne napovedi. V skladu s 395. členom ZDavP-2 in 399. členom ZDavP-2 se za prekršek nepredložitve davčnega obračuna ne kaznujejo pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik, posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost, in odgovorne osebe teh oseb ter posameznik, če predložijo davčni obračun zaradi popravljanja pomanjkljivosti in pomot v davčnem obračunu, zaradi popravljanja davčnega obračuna, ko je davčna obveznost previsoko izkazana oz. ko gre za predložitev davčnega obračuna na podlagi samoprijave.

V skladu s 53. členom ZDavP-2 lahko davčni zavezanec v 60 dneh po predložitvi davčnega obračuna, zaradi formalnih pomanjkljivosti oziroma pomot v imenih in številkah, pisnih ali računskih pomot, predloži popravek davčnega obračuna s katerim odpravlja predhodno predloženi davčni obračun v tistem delu, v katerem ga spreminja. Če davčni zavezanec v popravljenem obračunu poveča davčno obveznost, razlika v davčni obveznosti med predloženim in popravljenim obračunom učinkuje od dneva, od katerega je učinkoval davčni obračun, ki se popravlja. Če davčni zavezanec zniža davčno obveznost, pa razlika v davčni obveznosti med predloženim in popravljenim obračunom učinkuje od dneva predložitve popravljenega davčnega obračuna.

Prav tako pa lahko davčni zavezanec v skladu s 54. členom ZDavP-2 v 12 mesecih od poteka roka za predložitev davčnega obračuna predloži popravek davčnega obračuna, če pozneje ugotovi, da je v predloženem davčnem obračunu davčno obveznost izkazal previsoko glede na obveznost, ki bi jo moral izkazati na podlagi zakona o obdavčenju. Popravljenemu davčnemu obračunu mora davčni zavezanec priložiti obrazložitev o razlogih, zaradi katerih je davčno obveznost izkazal previsoko.

V obeh navedenih primerih se za čas od poteka roka za plačilo davka do plačila davka obračunajo zamudne obresti po 0,0247 odstotni dnevni obrestni meri.

 

Vir: http://www.podjetniski-portal.si/ 

Fotografija: Stuart Miles/freedigitalphotos.net

Nazaj