Kohezijski regiji Zahodna in Vzhodna Slovenija potrdili vsebino Operativnega programa 2014-2020

10.11.2014 - Sveta Kohezijske regije Zahodna Slovenija in Vzhodna Slovenija sta po petkovih sejah v Ljubljani in Mariboru dala soglasje na vsebino enotnega Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike 2014-2020. Vlada bo operativni program obravnavala prihodnji teden, po njegovi potrditvi pa bo Slovenija dokument posredovala v končno potrditev v Bruselj, ki jo pričakujemo konec letošnjega leta. V tem primeru bodo lahko resorna ministrstva že v prvem polletju leta 2015 objavila prve javne razpise, upravičenci pa kandidirali za sredstva.
Gre za izvedbeni dokument, ki bo v naslednjem sedemletnem obdobju podlaga za črpanje 3,2 milijarde evrov sredstev iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, Evropskega socialnega sklada in Kohezijskega sklada. Zahteve, ki sta jih na srečanjih izrazila sveta regij, bo vlada smiselno in v največji možni meri upoštevala pri pripravi končnega dokumenta.
Na podlagi Zakona o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja namreč Razvojni svet posamezne kohezijske regije sodeluje pri sprejemanju odločitev in daje predhodno soglasje o vsebini Partnerskega sporazuma in Operativnega programa, ki vpliva na razvoj kohezijske regije ter opravlja druge naloge, povezane z razvojem, ki jih sporazumno določijo občine in država.
Glede na programsko obdobje 2007-2013 bo Slovenija na področju evropske kohezijske politike do leta 2020 upravičena za milijardo evrov manj sredstev (posledica: napredek v razvitosti). Na podlagi enotne EU metodologije bodo sredstva ESRR in ESS razdeljena med obe kohezijski regiji – Vzhodno in Zahodno. Za osnovno delitev med skladoma so bile upoštevane razlike v njuni razvitosti, potrebah in stanju na trgu dela ter napovedmi povečevanja stopnje tveganja revščine. Kohezijski regiji zahodna Slovenija bo tako namenjenih 40 odstotkov ESS sredstev in 60 odstotkov ESRR sredstev – skupno 847 milijonov evrov, kohezijski regiji vzhodna Slovenija pa 70 odstotkov ESRR sredstev in 30 odstotkov ESS sredstev – skupno 1,260 milijarde evrov. Obema skupaj bo na voljo še 1,055 milijarde evrov iz Kohezijskega sklada, ki pa se ne deli med regijama.
Vir: SVRK