Koronavirus
Sporočilo za javnost: Gospodarstvo potrebuje podporo Vlade RS

17.3.2020
Gospodarska zbornica Slovenije je danes, 17. 3. 2020, pozvala predsednika Vlade RS k podpori gospodarstvu in uveljavitvi dodatnih ukrepov, ki bodo blažili posledice epidemije novega koronavirusa na slovenska podjetja. Proizvodnja v dejavnostih, ki so nujne za nemoteno preskrbo prebivalstva, še vedno teče. Enako velja tudi za podjetja, kjer je izvršitev naročila ključnega pomena za pravočasno dobavo. So pa povsod v teh družbah prilagodili delovne procese v smeri zaščite zaposlenih in preprečevanja širjenja okužb.
Slovenija je del Evropske unije, ki je včeraj priporočila vsem državam, da ob zagotovitvi zaščite prebivalcev zagotovijo tudi pogoje za delovanje gospodarstva.
Tudi v Sloveniji morajo v teh zaostrenih epidemioloških pogojih delovati številna podjetja, ki zagotavljajo preskrbo in varnost prebivalcem. Zato podjetja na področju energetike, trgovine, komunalnih storitev, varnosti, logistike, živilskopredelovalne industrije ipd., ki zagotavljajo produkte in storitve za normalno delovanje države, nadaljujejo s svojo dejavnostjo. Prav tako še naprej delujejo podjetja, ki so aktivna na mednarodnih trgih. Z večino držav, kljub težavam, še vedno potekajo trgovska razmerja. Še vedno so zagotovljene številne javne storitve, od zdravstva do informiranja.
V slovenskih podjetjih in ustanovah so bili sprejeti številni ukrepi za zavarovanje zdravja zaposlenih z namenom preprečitve širjenja koronavirusa. Podjetja ves čas sprejemajo tudi dodatne ukrepe za zaščito svojih zaposlenih in za preprečitev širjenja epidemije.
Pozivi k zapiranju podjetij niso pravi ukrep. Če zapremo podjetja, kdo bo potem zagotavljal vse nujne dobrine, kdo bo odvažal smeti, skrbel za živilske izdelke, za dobavo izdelkov na dom ...?
Gospodarska zbornica Slovenije poziva predsednika Vlade RS, da vlada v najkrajšem času izda jasna navodila podjetjem, kakšni so varnostni protokoli za gospodarstvo. Opozarjamo namreč, da potrebujemo tudi uradna strokovna navodila, kako naj podjetja v sedanjih razmerah organizirajo varne delovne procese in ustrezno zavarujejo zaposlene. Taka navodila bi bila lahko tudi merilo, katera podjetja lahko ostanejo delujoča in katera naj zaradi nezmožnosti zagotavljanja varnosti za zaposlene in prebivalce začasno ustavijo delovanje.
Nujno je tudi, da Vlada sprejme širše likvidnostne ukrepe, ki bodo omogočili obstoj podjetij v času drastičnih upadov prihodkov in njihov hiter zagon po umiritvi epidemije. Hkrati gospodarstvo pričakuje, da bodo pristojne institucije zagotovile dostop podjetjem do ustrezne zaščitne opreme (ocena 1 mio kosov zaščitnih mask na teden).
--------------------
MGRT in GZS se strinjata: proizvodnja se ne sme ustaviti
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek ter predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Boštjan Gorjup sta se sestala z namenom izmenjave mnenj glede zapiranja tovarn in proizvodnih obratov. Z vidika, da ne bi zapiranje ogrozilo tudi oskrbe prebivalstva, sta se strinjala, da se proizvodni procesi ne smejo ustaviti. Ob tem apelirata na gospodarstvenike, da organizirajo delovne procese tako, da v največji meri zaščitijo zdravje svojih zaposlenih. To je ta trenutek najbolj pomembno.
Vsa podjetja, ki nimajo izpadov v dobaviteljski verigi in lahko zagotovijo varno delovno okolje, naj ostanejo delujoča, se strinjata tako minister Zdravko Počivalšek kot tudi predsednik GZS Boštjan Gorjup. Mnoga med njimi namreč zagotavljajo nujno potrebne izdelke in v kolikor bi jih zaprli, bi to lahko ogrozilo oskrbo prebivalstva, še dodajata.
»Izbruh novega koronavirusa je problem, ki ga je potrebno jemati z vso resnostjo. Znašli smo se v izredni in težko obvladljivi situaciji. Ta trenutek delamo vse, da bi čim bolj omejili širitev koronavirusa in s tem minimizirali možnost okužb. Ukrepi, ki jih je pripravilo naše ministrstvo, so z namenom, da ohranimo čim več delovnih mest in zagotovimo likvidnost podjetij,«je poudaril minister Zdravko Počivalšek. Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo se poleg številnih ukrepov, ki jih je že sprejelo z namenom obvladovanja situacije in zmanjševanja škodljivih posledic za gospodarstvo, med drugim zavzema tudi za moratorij na odplačilo bančnih posojil.
GZS podpira ukrepe ministrstva, da bi zmanjšali izpad in škodo gospodarstvu zaradi širjenja koronavirusa, kot tudi predlog, da bi bili v interventni zakon za ohranitev delovnih mest vključeni tako samozaposleni, samostojni podjetniki, kot tudi mikro, mala, srednja in velika podjetja.
»Vse poslovne aktivnosti bomo izvajali v skladu z vsemi standardi zaščite zaposlenih. V gospodarstvu se namreč dobro zavedamo tveganj, ki bi nastala, če ne bi z ukrepi, ki jih je sprejela Vlada RS, obvladali širjenja novega koronavirusa. Glede na poslabšanje razmer pa pričakujemo, da bo Vlada RS kmalu pripravila še širši nabor ukrepov, da ne bomo izgubljali podjetij in delovnih mest,« je povedal Boštjan Gorjup, predsednik GZS.
GZS je predložila tudi priporočila za prilagoditev delovnih procesov novim razmeram, s katerimi bi lahko v največji možni meri zavarovali zdravje ljudi, ki jih bo minister Zdravko Počivalšek predstavil tudi vladnemu kriznemu štabu.
Na anketo GZS o prvih učinkih krize zaradi koronavirusa se je v zadnjem tednu odzvalo skoraj 700 podjetij vseh velikosti. Upad prihodkov za več kot 10 odstotkov občuti že 70 odstotkov anketirancev, težave pa zaznavajo na vseh področjih – od motenj v logistiki, financiranju in zaposlenosti.