Predlog Zakona o debirokratizaciji

12.3.2021
S 11. 3. 2021 je Vlada RS začela z obravnavo Predloga Zakona o debirokratizaciji. Osnutek predloga zakona najdete v priponki, prav tako spodaj navajamo povzetek poglavitnih sprememb.
Morebitne obrazložene komentarje oz. predloge pošljite do 19. 3. 2021 na naslova pravnasluzba@gzs.si in info@gzdbk.si. Po prejemu komentarjev oz. predlogov bomo vse prejete pripombe oz. predloge zbrali v enoten dokument.
Povzetek poglavitnih rešitev/sprememb:
• Vročanje v upravnem in pravdnem postopku - Predlog uvaja načelo elektronskega vročanja, od katerega se odstopi le v primerih, če stranka v registru stalnega prebivališča ni navedla svojega elektronskega naslova ali če vročitev v elektronski predal ni mogoča.
• Ukinja se uporabo žiga v državni upravi.
• Poenostavljeno poslovanje državnih organov z javnimi uslužbenci, uvaja se elektronsko vročanje javnim uslužbencev sklepov o odmeri letnega dopusta ter sklepov o pravicah in oz. obveznostih javnega uslužbenca.
• Ukinja se pogoj dodatnih delovnih izkušenj pri institutu odgovornega nosilca zdravstvene dejavnosti.
• Uvaja se najvišjo osnovo za plačilo prispevkov za socialno varnost v višini bruto 6.000,00 evrov tako, da bi se prispevki za socialno varnost obračunavali le do bruto plače 6.000,00 evrov. Nad tem zneskom pa bi se obračunavala le akontacija dohodnine.
• Poenostavlja se izdelavo plačilnih nalogov za policijo. S spremembo prvega odstavka 57. člena ZP-1 se predlaga, da policist v vseh primerih (tudi kadar policist sam ni neposredno zaznal prekrška!), vedno izda plačilni nalog po prvem odstavku 57. člena ZP-1, torej brez izjave kršitelja in brez opisa prekrška.
• Ukinja se obveznost izdaje računov, če stranka račun plača s kreditno kartico.
• Poenostavlja se postopanje organa pri dodeljevanju brezplačne pravne pomoči.
• Ukinja se administrativno obremenitev sodnih izvedencev, cenilcev in tolmačev.
• Uvaja se uradni register, ki bo vseboval vse veljavne državne predpise, kamor sodijo zakoni, ki jih sprejema državni zbor, ter podzakonski predpisi, ki jih sprejemajo vlada (uredbe in odloki na podlagi 21. člena Zakona o vladi) in ministrstva (pravilniki, odredbe in navodila na podlagi 74. člena Zakona o državni upravi).
Drugi del predloga zakona, ki se nanaša na zmanjšanje števila državnih predpisov vsebuje dve poglavitni rešitvi, in sicer:
1. prenehanje veljavnosti vseh predpisov, ki se več ne uporabljajo in uvedbo splošne derogacijske klavzule za vse podzakonske predpise z razveljavljeno zakonsko podlago ter
2. postopek za obdobno pregledovanje pravnega reda z vidika konzumiranih oziroma obsoletnih predpisov, ki ga bo predpisala Vlada. Konzumirani oz. obsoletni predpisi so predpisi, si so sčasoma izgubili svoj neposredni pomen in se tudi neposredno več ne izvajajo oziroma tudi ne morejo več izvajati.
Zakon bo določal, da lahko uporabniki razveljavljen predpis še vedno uporabljajo pri reševanju preteklih pravnih razmerij, s čemer rešuje pomislek iz Nomotehničnih smernic Službe vlade za zakonodajo, da bi formalna razveljavitev konzumiranih ali obsoletnih zakonov vplivala tudi na (pravno relevantne) pravne posledice, ki iz razveljavljenih zakonov izvirajo.
Predlog Zakona o debirokratizaciji >
Vir: Pravna služba GZS