Gospodarska zbornica   Dolenjske in Bele krajine

Pravila glede vračanja protikoronske pomoči nekoliko omiljena

Pravila glede vračanja protikoronske pomoči nekoliko omiljena

4.5.2021 - Ministrstvo za finance je nekoliko omililo pogoje za izračun prihodkov v lanskem letu in s tem morebitno obvezo vračanja državne pomoči po protikoronskih zakonih. In sicer se pri izračunu padca prihodkov tistim subjektom, ki so lani zaposlovali ali vlagali, to upošteva.

Dopolnjeni Pravilnik o merilih sorazmernosti pri pogoju ugotavljanja znižanja prihodkov, ki je bil v Uradnem listu RS objavljen 14. aprila, veljati pa je začel dan pozneje, določa, da prejemniku pomoči glede čakanja na delo zaradi pogoja znižanja prihodkov ni treba vračati, če so se prihodki na povprečno število zaposlenih v letu 2020 glede na prihodke na povprečno število zaposlenih v letu 2019 znižali za več kot 10 odstotkov oz. 20 odstotkov (odvisno od tega, na podlagi katerega protikoronskega zakona so prejeli pomoč).

Za prejemnike pomoči, ki v letu 2019 niso poslovali, pa velja, da jim pomoči ni treba vračati, če so se prihodki na povprečno število zaposlenih v letu 2020 glede na prihodke na povprečno število zaposlenih v letu 2020 do 12. marca 2020 znižali za več kot 10 odstotkov oz. 20 odstotkov.

Poprečno število zaposlenih se izračuna z deljenjem števila delovnih ur, za katero so zaposleni dobili plačo oz. nadomestilo plače v breme delodajalca, s številom možnih delovnih ur.

Upoštevajo se lahko tudi investicije. Prejemniku pomoči ni treba vračati, če so se mu prihodki na vrednost osnovnih sredstev, brez zemljišč, v letu 2020 glede na prihodke na vrednost osnovnih sredstev, brez zemljišč, v letu 2019 znižali za več kot 10 odstotkov oz. 20 odstotkov.

Pri tem se prihodki izračunajo tako, da se deli prihodke z vrednostjo osnovnih sredstev, brez zemljišč + 1. Upošteva se vrednost osnovnih sredstev brez zemljišč iz bilance stanja na zadnji dan posameznega primerjalnega obdobja.

Za tiste, ki v letu 2019 niso poslovali, se enako kot pri pogoju glede na število zaposlenih tudi pri pogoju glede vrednosti sredstev upošteva obdobje od začetka leta do 12. marca lani.

Pri tem svetovalna komisija opozarja, da morajo subjekti FURS, ki pošilja odločbe glede vračanja pomoči, sami opozoriti, če izpolnjujejo katerega od omenjenih dodatnih pogojev in jim pomoči ni treba vrniti.

Pogosta vprašanja in odgovori glede Pravilnika o merilih sorazmernosti pri pogoju ugotavljanja znižanja prihodkov >

 

Vir: Tax-Fin-Lex

Nazaj