Ob umirjanju epidemiološke situacije vlada dodatno sprostila nekatere omejitve

1.7.2021 - Vlada je na 84. redni seji, dne 30. 6. 2021 sprejela več odlokov, povezanih s preprečevanjem okužbe z virusom SARS-CoV-2, s katerimi je dodatno sprostila nekatere omejitve, glede na to, da se epidemiološka situacija v Sloveniji umirja.
Odlok o začasnih omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji
Vlada je izdala Odlok o začasnih omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, ki velja od 5. do vključno 11. julija 2021, in ga objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Ker se epidemiološka situacija glede novega koronavirusa v Sloveniji umirja, je Vlada RS sprejela nov Odlok o začasnih omejitvah ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Slovenij, upoštevaje vsebino Načrta sproščanja ukrepov za zajezitev epidemije COVID-19 z dne 7. januarja 2021, ki je bil zaradi pojenjanja pandemije spremenjen dne 9. aprila 2021.
S predlaganim odlokom se pri obratovanju igralnic, igralnih salonov in prirejanju posebnih iger na srečo odpravi omejenost do 75 % razpoložljivih igralnih mest. Igralni saloni lahko od ponedeljka naprej ponujajo do 100 % razpoložljivih igralnih mest.
Prav tako pri opravljanju kongresne dejavnosti število oseb v zaprtih javnih prostorih oziroma na odprtih površinah s fiksnimi sedišči ni več omejeno do 75 % zasedenosti zmogljivosti sedišč, temveč se lahko zasedejo vsa razpoložljiva sedišča.
Pri opravljanju gostinske dejavnosti se odpravi pogoj razdalje najmanj 3 metre med robovi miz in obveznost nošenja zaščitne maske v notranjosti gostinskega obrata.
V javnih prostorih, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom, pa ni več potrebno zagotavljati 10 m2 na posamezno stranko oziroma eno stranko, če je poslovni prostor manjši od 10 m2. Odprava omejitve 10 m2 na posamezno stranko velja tudi v trgovskih centrih.
V igralnicah, igralnih salonih in pri posebnih igrah na srečo, v nastanitvenih obratih, v nočnih klubih in diskotekah ter v notranjih prostorih, v katerih se izvaja sejemska ali kongresna dejavnost ali gostinska dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač, so lahko samo potrošniki, ki izpolnjujejo pogoj PCT.
Pogoj PCT je še vedno potreben pri zaposlenih oziroma osebah, ki opravljajo ponujanje in prodajo blaga in storitev potrošnikom v dejavnostih:
• storitve higienske nege (kot na primer storitve frizerskih salonov, kozmetične ter ostale dejavnosti salonov za nego telesa, pedikura, manikura),
• nezdravstvene svetovalne in terapevtske storitve,
• storitve strokovnega oziroma poslovnega izobraževanja in usposabljanja (kot na primer inštrukcije, jezikovne šole, strokovne delavnice),
• obratovanje igralnic, igralnih salonov in prirejanje posebnih iger na srečo,
• sejemska dejavnost,
• kongresna dejavnost,
• gostinska dejavnost priprave in strežbe jedi in pijač,
• nastanitvene storitve,
• storitve nočnih klubov in diskotek od 5. do 24. ure.
Vir: Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo
Odlok o začasni omejitvi ponujanja kulturnih storitev končnim uporabnikom v Republiki Sloveniji
Vlada je sprejela Odlok o začasni omejitvi ponujanja kulturnih storitev končnim uporabnikom v Republiki Sloveniji.
Z novim odlokom se sproščajo pogoji oziroma omejitve za knjižnice, arhive, muzeje in galerije, za javne kulturne prireditve ter za ponujanje storitev dostopa in ogleda kulturne dediščine na ograjenih javnih površinah z nepremično kulturno dediščine.
Pri storitvah, ki jih ponujajo knjižnice, arhivi, muzeji in galerije ni več omejitve glede dovoljenega števila obiskovalcev. Kot pogoj ostaja upoštevanje splošnih higienskih ukrepov, in sicer: minimalni možni stik s končnimi uporabniki v skladu s sprejetimi navodili NIJZ, redno prezračevanje ali ustrezna ventilacija prostorov, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja storitev končnim uporabnikom, uporaba zaščitnih mask v skladu z odlokom, ki ureja začasne ukrepe za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2 in razkuževanje rok za končnega uporabnika pred vstopom in ob izstopu iz prostorov, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja storitev končnim uporabnikom. Še vedno se pri opravljanju dejavnosti morajo smiselno upoštevajo tudi vsa higienska priporočila ministrstva, pristojnega za zdravje, in NIJZ za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2, ki so objavljena na spletni strani ministrstva in NIJZ. Postavljena je tudi omejitev najmanj 1 metra medosebne razdalje med končnimi uporabniki iz različnih gospodinjstev.
Javne kulturne prireditve se lahko organizirajo pod naslednjimi splošnimi higienskimi pogoji: redno prezračevanje ali ustrezna ventilacija zaprtih prostorov, v katerih se izvaja kulturna prireditev in razkuževanje rok za udeležence pred vstopom in ob izstopu iz prostorov, v katerih se izvaja dejavnost ponujanja storitev končnim uporabnikom. Uporaba zaščitnih mask ne za obiskovalce in ne za nastopajoče ni več obvezna, ne v zaprtih prostorih in ne na prostem. Prav tako ni več omejitev glede deleža zasedenosti fiksnih sedišč oziroma razdalje med sedišči, ki niso fiksna ali stojišči. Nastopajoči na javni kulturni prireditvi morajo opraviti testiranje na covid-19 oziroma izpolnjevati PCT pogoj, ki velja za tudi za končne uporabnike, oboje mlajše od 15 let.
Pri ponujanju storitev dostopa in ogleda kulturne dediščine na ograjenih javnih površinah z nepremično kulturno dediščino so določeni pogoji: minimalen možen stik s končnimi uporabniki v skladu s sprejetimi navodili NIJZ, uporaba zaščitnih mask v skladu z odlokom, ki ureja začasne ukrepe za zmanjšanje tveganja okužbe in širjenja okužbe z virusom SARS-CoV-2 in razkuževanje rok za končnega uporabnika pred vstopom in ob izstopu iz ograjene odprte javne površine z nepremično kulturno dediščino. Pri opravljanju dejavnosti se smiselno upoštevajo vsa higienska priporočila ministrstva in NIJZ za preprečevanje okužbe z virusom SARS-CoV-2, ki so objavljena na spletni strani ministrstva in NIJZ. Medosebna razdalja med končnimi uporabniki mora biti najmanj 1 meter, razen med osebami iz skupnega gospodinjstva.
Odlok začne veljati 5. julija 2021 in velja do vključno 11. julija 2021.
Vir: Ministrstvo za kulturo
Nič več omejitev pri procesu športne vadbe
Vlada Republike Slovenije je izdala Odlok o spremembah in dopolnitvah Odloka o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov ter ga bo objavila v Uradnem listu Republike Slovenije.
S spremembami in dopolnitvami odloka se v skladu z izboljšanjem epidemiološke situacije in na podlagi semaforja ukrepov, ki ga je sprejela Vlada Republike Slovenije, sproščajo nekatere omejitve, ki jih je določal Odlok o začasnih omejitvah pri izvajanju športnih programov.
Tako odlok ne predpisuje več omejitev pri procesu športne vadbe, športno rekreativna dejavnost se lahko izvaja individualno ali v skupini brez omejitve števila vadečih. Prisotnost gledalcev na prireditvah ni več omejena na število razpoložljivih sedišč, prav tako ni več predpisana obvezna uporaba zaščitne maske.
Med dokazili o negativnem rezultatu testa PCR ali testa HAG, so uvrščena tudi dokazila iz Republike Srbije, poleg tega pa se med ustreznost cepiv uvršča tudi kombinacija različnih cepiv.
Poleg gledalcev, ki še niso dopolnili 15 let, se tekem brez dokazil udeležujejo tudi športniki in organizacijsko osebje do 15 let, če so z ožjimi družinskimi člani oziroma skrbniki. Vsi ostali pa morajo še vedno izpolnjevati pogoje PCT.
Veljavnost odloka se podaljšuje do vključno 11. julija 2021, spremembe pa začnejo veljati naslednji dan po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije.
Vir: Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
Photo by Jelmer Assink on Unsplash