Sekcija za ravnanje s človeškimi viri
Evropska stroka predstavila Deklaracijo o izobraževanju odraslih

13.9.2021 - Na dvodnevni virtualni konferenci z naslovom »Izobraževanje odraslih odločno odgovarja na izzive prihodnosti«, ki jo je 8. in 9. septembra organiziralo Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport skupaj z Unescovim Inštitutom za vseživljenjsko učenje (UIL), je stroka predstavila deklaracijo, v kateri je opredelila priporočila in strokovne zaveze za razvoj izobraževanja odraslih in delovanje v naslednjih 10 letih.
Ker se je Resolucija Sveta o prenovljenem evropskem programu za izobraževanje odraslih iztekla leta 2020, si Slovenija kot predsedujoča država Svetu EU prizadeva za obnovo vizije o izobraževanju odraslih v Evropi.
Ključno sporočilo tako političnih odločevalcev kot stroke je, da je potrebno izobraževanje odraslih okrepiti za konkurenčnost in dostopnost Evrope v prihodnje. Kako in na kakšen način, pa je povzeto v deklaraciji, ki jo je predstavila direktorica Andragoškega centra Slovenije Nataša Potočnik: "V ospredje smo postavili vzpostavitev kulture vseživljenjskega učenja, ki bo okrepila motivacijo ter samozavedanja prebivalstva, da se je glede na hitro spreminjajoči se čas potrebno ves čas učiti in se opremiti z novimi kompetencami in spretnostmi, ne samo v okviru kariere ampak tudi za življenje". Kako ključno vlogo je imelo in še ima izobraževanja odraslih tudi v času koronavirusa in za pospešitev zelenega in digitalnega prehoda, so pokazale številne analize in raziskave.
Stroka izpostavlja tudi, da je za zagotavljanje visoke kakovosti izobraževanja odraslih nujna večja profesionalizacija in trajnost usposabljanja kadra, torej vseh, ki usposabljajo v procesu izobraževanja odraslih. Zelo jasno sporočilo je med drugim tudi, da je potrebno aktivnosti na področju izobraževanja odraslih usmeriti v vzpostavitev takšnega koncepta Vseživljenjskega učenja, ki bo omogočal fleksibilno in personalizirano učno pot udeležencem izobraževanja odraslih. Prav tako pa je potrebno za vzpostavitev kulture in koncepta Vseživljenjskega učenja, bolj učinkovito povezati izobraževanje odraslih s formalnim izobraževanje mladih, saj le-to zajema izobraževanje na vseh ravneh, od predšolske vzgoje in varstva do učenja odraslih, vključno s poklicnim in strokovnim izobraževanjem in usposabljanjem ter visokošolskim izobraževanjem.
V okviru prizadevanj za krepitev izobraževanja odraslih v Evropi je Slovenija pripravila novo resolucijo Sveta o novem evropskem programu za izobraževanje odraslih, ki je trenutno v fazi usklajevanja med državami članicami. Predviden je sprejem na naslednjem Svetu ministrov.
Vir: gov.si