Sekcija za informatiko
Slovenija na indeksu digitalnega gospodarstva in družbe (DESI) z najvišjo uvrstitvijo doslej

28.7.2022 - Objavljeno je bilo najnovejše poročilo DESI 2022 (indeks digitalnega gospodarstva in družbe – angl. Digital Economy and Society Index). Iz njega je razvidno, da je Slovenija ponovno napredovala in se uvrstila na 11. mesto, kar je najvišja uvrstitev doslej.
Najnovejši podatki DESI - indeksa digitalnega gospodarstva in družbe 2022 - razkrivajo, da se Slovenija uvršča nad evropsko povprečje (pridobila je dve mesti in med sedemindvajsetimi članicami EU napredovala na skupno 11. mesto) in tako kot lani zaseda mesto pred Francijo, Litvo, Portugalsko, Latvijo, Italijo, Češko, Ciprom, Hrvaško, Madžarsko, Slovaško, Poljsko, Grčijo, Bolgarijo in Romunijo. Letos smo v digitalnem napredku dodatno prehiteli še Nemčijo in Belgijo.
Poročilo temelji večinoma na podatkih iz prve četrtine leta 2021, presečni datum za podatke povzete po Eurostatu je namreč 1. april 2021. Podrobnejši opis metodologije je dostopen na spletni strani Evropske komisije.
Na področju človeškega kapitala je Slovenija med članicami EU uvrščena na 17. mesto. V primerjavi z lanskim letom se je na področju človeškega kapitala v Sloveniji zvišal odstotek strokovnjakov s področja informacijsko-komunikacijske tehnologije (IKT) (2021: 4,4 %, 2022: 4,8 %) in leži nad evropskim povprečjem. Odstotek žensk strokovnjakinj v IKT ostaja enak (17 %) in ne dosega evropskega povprečja. Pri odstotku oseb z vsaj osnovnimi digitalnimi spretnostmi in več kot osnovnimi digitalnimi spretnostmi prav tako zaostajamo za evropskim povprečjem (SL: 50 %, 20 %; EU: 54 %, 26 %). Metodologija merjenja se je v letošnjem letu nekoliko spremenila in se približala Okvirju digitalnih kompetenc za državljane. Pandemija koronavirusa je pospešila zavedanje o nujnosti usvajanja digitalnih spretnosti za vsakogar, kar je lahko v prihodnje odlična odskočna deska za ukrepe in napredek tudi na tem področju.
V povezljivosti je Slovenija med članicami EU uvrščena na 10. mesto. Uspešni smo pri pokritosti gospodinjstev s fiksnim zelo visokozmogljivim omrežjem (SL: 72 %, EU: 70 %), precej višja od evropskega povprečja pa je predvsem razširjenost optike do prostorov (angleško Fibre to the Premises - FTTP) (SL: 72 %, EU: 50 %). Glede na poročilo zaostajamo z uvajanjem tehnologije 5G, kar je povezano tudi s tem, da je bila dražba za frekvenčne pasove v aprilu 2021.
Na področju integracije digitalne tehnologije se Slovenija med članicami EU uvršča na odlično 9. mesto. Analiza statističnih podatkov razkriva, da je v Sloveniji vsekakor opazen učinek ukrepov iz zadnjih let. Boljši od EU povprečja smo v Sloveniji na področju integracije digitalne tehnologije pri odstotku podjetij, ki uporabljajo e-račune (SL: 58 %, EU: 32 %), storitve v oblaku (SL: 38 %, EU: 34 %) in umetno inteligenco (SL: 12 %, EU: 8 %). Manj uspešni smo pri uporabi velepodatkov. Glede deleža malih in srednje velikih podjetij z vsaj osnovno stopnjo digitalne intenzivnosti (SL: 55 %, EU: 55 %) dosegamo povprečje EU.
Pri digitalnih javnih storitvah je Slovenija napredovala za dve mesti in trenutno zaseda 13. mesto. V Sloveniji 77 % uporabnikov interneta aktivno uporablja storitve e-vlade, v primerjavi s povprečno 65 % uporabnikov v EU. Pod povprečjem EU ostajamo pri javnih digitalnih storitvah, namenjenih posameznikom, medtem ko smo nad povprečjem pri storitvah, ki so namenjene podjetjem. Močno nad evropsko povprečje smo se dvignili tudi pri odprtih podatkih (SL: 92 %, EU: 81 %).
Indeks DESI je ponovno opozoril na največji izziv Slovenije na področju digitalne preobrazbe - gre za človeški kapital oziroma digitalna znanja in spretnosti.
DESI - indeks digitalnega gospodarstva in družbe 2022 >
Vir: gov.si
Foto: DESI 2022, Evropska komisija