Gospodarska zbornica   Dolenjske in Bele krajine

Zakonodaja

V veljavo je stopil Zakon o zaščiti prijaviteljev (ZZPri)

V veljavo je stopil Zakon o zaščiti prijaviteljev (ZZPri)

22.2.2023

V Uradnem listu št. 16, dne 7. februarja 2023, je bil objavljen Zakon o zaščiti prijaviteljev (v nadaljevanju: ZZPri), ki ga je Državni zbor sprejel na seji dne 27. januarja 2023. S tem se v pravni red Republike Slovenije prenaša Direktiva (EU) 2019/1937 Evropskega parlamenta in Sveta z dne 23. oktobra 2019 o zaščiti oseb, ki prijavijo kršitve prava Unije. Namen zakona je zaščita prijaviteljev (fizična oseba, ki prijavi ali javno razkrije informacije o kršitvi, pridobljene v svojem delovnem okolju).

Kot zavezanci po ZZPri so, med drugim, opredeljeni tudi:

• subjekti v zasebnem sektorju s 50 ali več zaposlenimi;

• subjekti z manj kot 50 zaposlenimi, vendar najmanj desetimi zaposlenimi, če svojo glavno registrirano dejavnost opravljajo na področju zdravstva ali na področjih zbiranja, prečiščevanja in distribucije vode, ravnanja z odplakami, zbiranja in odvoza odpadkov ter ravnanja z njimi, pridobivanja sekundarnih surovin ter na področjih saniranja okolja in drugega ravnanja z odpadki;

• subjekti v zasebnem sektorju z manj kot 50 zaposlenimi, če tako določajo drugi zakoni, s katerimi se prenašajo akti Evropske unije, ali neposredno veljavni predpisi Evropske unije iz Priloge Direktive 2019/1937/EU.

Zavezanci morajo vzpostaviti notranjo pot prijave. Pri tem mora zavezanec imenovati zaupnika, ki je lahko ena ali več zaupanja vrednih oseb ali notranja organizacijska enota, ki prejme, preizkusi in obravnava kršitve. Zaupnik konča obravnavo prijave v treh mesecih od njenega prejema s poročilom, v katerem navede, ali in iz katerih razlogov je prijava neutemeljena. Če je prijava utemeljena, v poročilu navede predlagane in izvedene ukrepe za prenehanje kršitve, odpravo posledic kršitve ali preprečevanje prihodnje kršitve, svoje ugotovitve o uspešnosti izvedbe predlaganih ukrepov ter morebitne predlagane in izvedene ukrepe za zaščito prijavitelja. Nadalje, zavezanec mora v okviru notranje poti prijave vzpostaviti elektronski naslov, telefonske številke ali druge kontaktne podatke za prejem prijave. Hkrati mora sprejeti notranji akt, v katerem opredeli:

• zaupnika, po potrebi tudi administrativno osebje oz. informacijsko podprt način prejema in evidentiranja prijav in morebitnega zunanjega ponudnika storitve prejemanja prijav;

• elektronski naslov, telefonsko številko ali druge kontaktne podatke za prejem prijav;

• postopek prejema notranje prijave in njene obravnave;

• ukrepe za preprečitev dostopa nepooblaščenim osebam do informacij o prijavitelju in drugih vsebin iz evidence prijav;

• obveščanje notranjih organizacijskih enot, odgovornih za odpravo kršitve, način seznanitve vodstva o obravnavi prijave;

• način informiranja zaposlenih in drugih oseb v delovnem okolju zavezanca o vsebinah iz petnajstega odstavka tega člena.

Zavezanec določi tak postopek obravnave prijave, ki omogoča popolnost, celovitost in zaupnost informacij ter nepooblaščenim osebam zavezanca prepreči dostop do vsebine prijav, podatkov o prijavitelju in o osebah, ki jih prijava zadeva. Zavezanci iz zasebnega sektorja z manj kot 250 zaposlenimi si lahko delijo sredstva za prejemanje prijav in preiskave prijavljenih kršitev.

ZZPri začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu RS, in sicer 22. februarja 2023.

Zavezanci v zasebnem sektorju, ki zaposlujejo 250 ali več zaposlenih, vzpostavijo notranjo pot prijave v 90 dneh od uveljavitve zakona. Zavezanci v zasebnem sektorju, ki zaposlujejo do 249 zaposlenih, vzpostavijo notranjo pot prijave do 17. decembra 2023.

-----

2. marca 2023, od 10. do 14. ure, bo potekal spletni seminar na temo novega Zakona o zaščiti prijaviteljev v organizaciji Ministrstva za pravosodje in KPK. 

Udeležba podjetij na seminarju je brezplačna, prijava pa je mogoča preko navedene povezave Vabilo na spletni seminar - Kaj prinaša Zakon o zaščiti prijaviteljev?, kjer je dostopen tudi podrobnejši program seminarja.

 

Vir: GZS

Photo by Kristina Flour on Unsplash

Nazaj