Revizija statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti NACE in SKD

5.4.2023
Statistična klasifikacija gospodarskih dejavnosti NACE je eden od osnovnih evropskih statističnih standardov za zbiranje in izkazovanje podatkov o tekočih gospodarskih gibanjih ter o stanjih in strukturnih spremembah v gospodarstvih.
V Sloveniji uporabljamo Standardno klasifikacijo dejavnosti (SKD), ki je obvezen nacionalni standard za evidentiranje, zbiranje, obdelovanje, analiziranje, posredovanje in izkazovanje podatkov, pomembnih za spremljanje stanj in gibanj na ekonomskem in socialnem področju ter na področju okolja in naravnih virov. SKD se uporablja za določanje dejavnosti in za razvrščanje poslovnih subjektov in njihovih delov (Poslovni register Slovenije) za potrebe različnih uradnih in drugih administrativnih podatkovnih zbirk ter za potrebe statistike in analitike v državi in na mednarodni ravni. Uredba o standardni klasifikaciji dejavnosti dopolnjuje NACE, in sicer tako, da določa raven klasifikacije (podrazred), ki nadalje razčlenjuje raven razreda klasifikacije NACE.
Nova, revidirana evropska klasifikacija dejavnosti NACE Rev. 2.1 je bila dne 20. 1. 2023 objavljena v Uradnem listu Evropske unije kot Delegirana uredba Komisije (EU) 2023/137 z dne 10. oktobra 2022 o spremembi Uredbe (ES) št. 1893/2006 Evropskega parlamenta in Sveta o uvedbi statistične klasifikacije gospodarskih dejavnosti NACE Revizija 2 ter je nadomestila sedanjo klasifikacijo NACE Rev. 2. Ta uredba se uporablja za pošiljanje podatkov Komisiji (Eurostatu) za referenčno obdobje od 1. januarja 2025 naprej.
Države članice EU lahko za nacionalne potrebe NACE Rev. 2.1 dodatno razčlenijo v okviru nacionalne SKD. Razčlenjevanje dejavnosti v nacionalne podrazrede je po evropskih standardih mogoče le znotraj nabora sorodnih dejavnosti, ki so razvrščene v določen razred. Nacionalno klasifikacijo je treba predložiti v potrditev Evropski komisiji. Ta preveri njeno skladnost z NACE Rev. 2.1, zato morajo biti morebitni dodatni predlogi členjenja dobro utemeljeni, podrobno razloženi ter pripravljeni v slovenskem in angleškem jeziku. Pri oblikovanju predlogov je pomembno:
• da poimenovanje posamezne postavke klasifikacije čim bolj pojasnjuje njeno vsebino;
• da je razvrščanje dejavnosti čim bolj nedvoumno in da se uporabljeno izrazje čim bolj približa ustaljenim izrazom, ki se uporabljajo za poimenovanje posameznih aktivnosti na različnih področjih nacionalnega gospodarstva.
Statistični urad Republike Slovenije je pripravil predlog nove nacionalne SKD. Prenovljena klasifikacija SKD predvideva 41 nacionalnih podrazredov, ki pomenijo dodatno razčlenitev na nacionalni ravni in nadaljevanje obstoječih dodatnih razčlenitev na nacionalni ravni. V Prilogi 2 so opisane glavne spremembe v primerjavi s staro različico NACE Rev. 2 in SKD 2008 (nacionalna verzija NACE Rev. 2) ter podrobnejša predstavitev predloga za nacionalne podrazrede.
V nadaljevanju bo SURS več informacij, vključno s prevajalnimi tabelami v Excelu, objavil na svoji spletni strani https://www.stat.si/statweb/Methods/Classifications, zato ste vabljeni k ogledu in spremljanju aktivnosti v zvezi z revizijo klasifikacije dejavnosti.
Vse zainteresirane naprošajo, da na naslov gp.surs@gov.si do 30. 6. 2023 sporočite svoje pripombe k priloženemu predlogu nove nacionalne SKD (Priloga 1).
Osnutek Priloge 1 k novi Uredbi o standardni klasifikaciji dejavnosti >