Vzpostavitev omejitev pri ročnem premeščanju bremen za delavke in delavce, ki jih bodo morali upoštevati vsi delodajalci v vseh panogah

2.8.2023 - Po tem, ko je 7. julija 2023 Ekonomsko-socialni svet potrdil predlog Pravilnika o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen, je bil slednji 2. 8. 2023 objavljen v Uradnem listu Republike Slovenije. S tem se vzpostavljajo omejitve pri ročnem premeščanju bremen za delavke in delavce, ki jih bodo morali upoštevati vsi delodajalci v vseh panogah.
Ročno premeščanje bremen sploh v dejavnosti, kot je trgovina, ima lahko uničujoče posledice za zdravje delovnih ljudi. Pri tem prevladujejo kostno-mišična obolenja, najpogostejša bolezen v EU, ki izhaja neposredno iz povečevanja obremenitev pri delovnem procesu. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so v Sloveniji kostno-mišična obolenja vzrok za kar četrtino bolniških odsotnosti, ta obolenja pa pogosto vodijo tudi v invalidnosti. Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti so izdali priročnik Kostno-mišična obolenja, povezana z delom, v katerem so specializanti medicine dela, prometa in športa nazorno opisali najbolj pogosta kostno-mišična obolenja in okoliščine na delovnem mestu, ki vodijo v njihov nastanek.
Na podlagi pravilnika in s pomočjo orodja za ocenjevanje tveganja pri ročnem premeščanju bremen bodo vsi delodajalci obvezani pripraviti oceno tveganja. Glede na ugotovljeno stopnjo ocene tveganja pravilnik jasno določa ukrepe, ki jih morajo delodajalci izvesti za zagotavljanje varnosti in zdravja delavk. Ob visoki stopnji tveganja za varnost in zdravje bodo delodajalci primorani zagotoviti uporabo dvižnih in drugih pripomočkov. Posebno pozornost pravilnik namenja varovanju mlajših ter starejših delavcev, žensk, nosečnic ter tistih delavcev, za katere izvajalec medicine dela ugotovi zdravstvene omejitve.
Prehodno obdobje za uveljavitev pravilnika je 12 mesecev po objavi v Uradnem listu Republike Slovenije. V tem času bodo na osrednjem državnem portalu (gov.si) objavljene tudi praktične smernice za ocenjevanja tveganj pri ročnem premeščanju bremen. Ministrstvo za delo bo tekom prehodnega obdobja zagotovilo tudi ustrezna usposabljanja.
Tako bo omogočena ustrezna implementacija pravilnika v praksi, vzpostavljena pa bo tudi podlaga za učinkovit inšpekcijski nadzor s področja varnosti in zdravja pri delu.
P R A V I L N I K o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen >
Vir: gov.si
Foto: www.osha.mddsz.gov.si