14. avgust - dan solidarnosti (dela prost dan)

9.8.2023
Vlada je 8. 8. 2023 sprejela predlog novele zakona o odpravi posledic naravnih nesreč (ZOPNN) in ga po nujnem postopku poslala v obravnavo v Državni zbor.
Z omenjenim predlogom novele država vsem prostovoljcem, ki pomagajo na prizadetih območjih, financira sedem dni izrednega dopusta.
Vlada se je tudi odločila, da bo 14. avgust dela prost dan solidarnosti. Kot je dejal predsednik vlade, pričakuje, da bo na ta način čez vikend in praznike Slovenija pokazala solidarnost do prizadetih krajev, ko bo lahko vsak pomagal po svojih močeh.
Vir: gov.si
Omejitev prometa tovornih vozil
Omejitev prometa tovornih vozil, katerih največja dovoljena masa presega 7,5 tone zaradi dodatno sprejetega prostega dneva, 14. avgusta:
- sobota, 12. avgust, med 8. in 13. uro, na primorskih cestah med 6. in 16. uro;
- nedelja, 13. avgust, med 8. in 22. uro;
- ponedeljek, 14. avgust, med 8. in 22. uro;
- torek 15. avgust, med 8. in 22. uro.
Od 12. do 15. avgusta omejitev ne bo veljala za vozila, ki sodelujejo pri odpravljanju posledic poplav.
Vir: promet.si
Izvajanje plačil
Vsi plačilni sistemi bodo kljub nedelovnem dnevu delovali nemoteno. Slednje velja za vsa domača in čezmejna plačila, poslovanje na bankomatih in plačevanje s karticami, kakor tudi poslovanje spletnih in mobilnih rešitev posameznih bank.
Plačilni nalogi z valuto 14. avgust 2023 (tudi nalogi za nakazila plač) bodo poravnani kot na običajen delovni dan, kar pomeni, da bodo s tem datumom obremenjeni računi plačnikov, sredstva pa nakazana na račune prejemnikov plačil.
Nemoteno bo delovala tudi storitev Flik, ki omogoča takojšnje, brezplačno in enostavno pošiljanje denarja med bančnimi računi fizičnih oseb, ki so odprti pri bankah in hranilnicah v Sloveniji.
Vir: ZBS
---
Stališče gospodarskih zbornic
Razumemo dobronamernost predloga, ki bi prizadetim omogočil, da lahko podaljšan vikend izkoristijo za odpravljanje posledic poplav, vendar hkrati bodo s tem podjetja, tudi taka, ki so utrpela škodo v poplavah, imela dodatne stroške. Podjetja, ki so bila manj oškodovana v poplavah in so končno zagnala proizvodnjo, bodo zaradi tega ukrepa še ob dodatne prihodke. Ukrep bo prizadel tudi tista podjetja, ki so se zaradi povečane količine naročil celo odpovedala kolektivnemu dopustu.
V kolikor bi želeli pomagati prizadetim krajem, ljudem in podjetjem, bi dosegli veliko večji učinek s tem, da bi namesto dodatnega prostega dne določili dodaten delovni dan in bi obračunane stroške za zaposlenega za ta dan namenili za pomoč prizadetim v poplavah, ob tem, da bi se država za ta dan odpovedala davkom in prispevkom od plač.
Gledano čisto statistično, na najbolj prizadetih območjih živi približno četrtina delavno aktivnega prebivalstva, kar pomeni, da bo prostega dne deležna velika večina zaposlenih v Sloveniji, ki jih poplave niso prizadele. V kolikor pa bo ta ukrep ostal se bojimo, da ne bo dosegel želenega učinka, torej motivacija ljudem, d ase vključijo v prostovoljno delo, saj bo na terenu izredno težko organizirati in koordinirati pričakovano veliko število prostovoljcev.
Vir: GZS
Foto: Karitas