Kaj mora vedeti podjetje, če donira ali če prejme donacijo

10.8.2023
Podjetja v Sloveniji imajo možnost donacije s posebnimi davčnimi olajšavami in pravili glede davčne obravnave. Ključni poudarki pravne ureditve donacij za podjetja so:
1. Olajšava za podjetje, ki donira:
Zavezanec lahko zmanjša davčno osnovo za znesek izplačil v denarju ali v naravi, če so izplačane prejemnikom, ki so ustanovljeni za opravljanje nepridobitnih dejavnosti. Zmanjšanje je omejeno do odstotka od obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca in največ do višine davčne osnove davčnega obdobja. Donacije so davčno priznani odhodek.
Zavezanec lahko uveljavi dodatno zmanjšanje davčne osnove do zneska, ki ustreza 0,2 % obdavčenega prihodka davčnega obdobja zavezanca, za znesek izplačil v denarju in v naravi, v primeru izplačil prostovoljnim društvom ustanovljenim za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami.
Če podjetje donira neposredno fizični osebi, ne gre za davčno olajšavo in ni davčno priznan odhodek. Gre pa za davčno priznan odhodek, če donira svojemu zaposlenemu kot solidarnostno pomoč. Do 2.000 EUR doniranega zneska posamezniku, gre za znesek, ki je oproščen dohodnine. Višina solidarnostne pomoči zaposlenim, ki se ne všteva v davčno osnovo, bi se lahko sicer zvišala na 10.000 evrov, kot izhaja iz amandmaja koalicije k noveli zakona o odpravi posledic naravnih nesreč.
2. Donacija prek humanitarne organizacije:
Če podjetje donira humanitarni organizaciji, ki naprej usmeri donacijo osebi, ki so jo prizadele poplave, je znesek ne glede na višino, za prejemnika oproščen vseh davkov (t. j. dohodnina). Pomembno je, da ima društvo status humanitarne organizacije ali status invalidske organizacije, in v obeh primerih deluje v javnem interesu. Dodatno, potrebno je točno opredeliti namen donacije.
3. Donacija prek druge organizacije (npr. gasilska društva):
Donacije za pravne osebe, ki so ustanovljene in delujejo za nepridobitni namen, je zanje prihodek po računovodskih standardih, vendar se obravnava kot nepridobitni prihodek, ki se izvzame iz davčne osnove (9. člen Zakona o davku od dohodkov pravnih oseb in 3. člen Pravilnika o opredelitvi pridobitne in nepridobitne dejavnosti). S tem, dohodek za gasilska društva ni obdavčen, je pa obdavčen za posameznika, ki mu gasilsko društvo donira.
4. Donacija neposredno podjetju:
Neposredne donacije fizičnih oseb ali pravnih oseb, ki se namenjene podjetju predstavlja za podjetje prihodek, ki viša davčno osnovo podjetja. V primeru, da je darovalec pravna oseba, zanj donacija ne predstavlja davčno priznan odhodek.
Vlada ima možnost spreminjanja teh pravil v prihodnosti, zato je priporočljivo spremljati morebitne spremembe v zakonodaji glede davčne obravnave donacij za podjetja.
Vir: Tanja Smrekar (8. 8. 2023), »Kaj morajo vedeti podjetje, če donira ali če prejme donacijo«, Finance.