Gospodarska zbornica   Dolenjske in Bele krajine

Sekcija za inovativnost

Slovenija ostaja zmerna inovatorka

Slovenija ostaja zmerna inovatorka

16.7.2024

Inovacijska uspešnost Evropske unije se še naprej stalno izboljšuje in dosega 10-odstotno povečanje od leta 2017 ter 0,5-odstotno rast med letoma 2023 in 2024.

V skladu z objavljenim evropskim sistemom inovacijskih kazalnikov (ESIK) za leto 2024 je večina držav članic EU povečala svojo inovacijsko uspešnost, vendar se povečanje med posameznimi državami močno razlikuje.

Med letoma 2023 in 2024 se je nacionalna inovacijska uspešnost povečala v 15 državah članicah, v drugi skupini 11 pa se je zmanjšala. Danska je še vedno najbolj inovativna država EU, sledi pa ji Švedska, ki je bila med letoma 2017 in 2022 na čelu razvrstitve.

Za Slovenijo Evropska komisija ugotavlja, da kot zmerna inovatorka dosega 91 odstotkov povprečja EU. Njena uspešnost je nad povprečjem držav, ki so v skupini zmernih inovatork (84,8 odstotka). Se pa je njena uspešnost povečala manj kot v EU (10 odstotkov). Močno rast je od leta 2017 zabeležila pri inovativnih izdelkih, ki jih razvijejo mala in srednja podjetja, deležu tujih doktorskih študentov med vsemi doktorskimi študenti in mobilnosti ljudi med delovnimi mesti na področju znanosti in tehnologije (HRST).

Od lani do letos je Slovenija zabeležila močno povečanje na področju zaposlovanja v inovativnih podjetjih, mobilnosti med delovnimi mesti HRST, podjetij, ki zagotavljajo usposabljanja na področju informacijsko-komunikacijskih tehnologij.

Močno zmanjšanje od leta 2017 Evropska komisija za Slovenijo navaja na področju inovacij, ki niso povezane z raziskavami in razvojem, novih diplomantov doktorskega študija, podpor vlade raziskavam in razvoju v podjetjih.

Od lani do letos pa je Slovenija zabeležila največje zmanjšanje na področju javno-zasebnih skupnih objav, zaposlenih strokovnjakov informacijsko-komunikacijskih tehnologij in zaposlovanju na področjih, ki temeljijo na znanju.

Širša analiza, ki vključuje druge evropske države in izbrane svetovne konkurente, kaže, da se mednarodno okolje spreminja. Švica je najbolj inovativna evropska država. Južna Koreja je leta 2024 še vedno najbolj inovativna svetovna konkurentka, Kitajska pa je presegla Japonsko in postopoma odpravlja vrzel v primerjavi z EU.

EU na svetovni ravni ohranja trden položaj, saj kaže visoko uspešnost pri večini kazalnikov, tudi v MSP, ki uvajajo inovacije na področju proizvodov in procesov ter okoljske tehnologije. EU se v primerjavi s svojimi glavnimi svetovnimi konkurenti še vedno sooča z izzivi na področjih, kot so intelektualna sredstva, sodelovanje med inovativnimi MSP ter izdatki za raziskave in razvoj v poslovnem sektorju.

 

Celotno sporočilo >

Evropski sistem inovacijskih kazalnikov (EIS) 2024 >

Evropski sistem inovacijskih kazalnikov 2024 – povzetek >

Vprašanja in odgovori o evropskem sistemu inovacijskih kazalnikov za leto 2024 >

EIS 2024 – Priloga B (uspešnost po kazalnikih) >

Poročilo o metodologiji EIS 2024 >

EIS 2024 – podatkovna zbirka držav EU in sosednjih držav >

EIS 2024 – podatkovna zbirka EU in svetovnih konkurentov >

 

Viri: Predstavništvo Evropske komisije v Sloveniji, SBRA

Nazaj