19. Vrh slovenskega gospodarstva: Gospodarstvo poziva k ukrepanju na področjih energetske, prehranske in kibernetske varnosti
28.11.2024 - Obrambna, energetska, prehranska, kibernetska in surovinsko-materialna varnost so ključni temelji suverenosti države – tudi Slovenije in s tem temelji gospodarske varnosti in ekonomske suverenosti. Brez neodvisnosti in obvladovanja lastnih virov ni mogoče zagotoviti suverenosti, se je strinjalo prek 450 udeležencev že 19. Vrha slovenskega gospodarstva. Na podlagi razprave je bila oblikovana posebna deklaracija, ki jo sestavlja deset konkretnih sklopov ukrepov, z izvedbo katerih želimo prispevati k večji konkurenčnosti in gospodarski varnosti Slovenije.
V Sloveniji potrebujemo stabilno, predvidljivo, razvojno naravnano in konkurenčno poslovno okolje, je bil na letošnjem Vrhu, ki je potekal pod sloganom 'Ne čakajmo pomladi, ne čakajmo na maj – ukrepajmo zdaj' uvodoma jasen predsednik GZS Tibor Šimonka. V tem kontekstu je izpostavil, da »je sedaj čas za konkretne in hitre ukrepe za dvig konkurenčnosti«, še posebej glede na našo novo realnost, kjer se soočamo z vojnami in omejevanjem trgovanja s surovinami, energijo in hrano, kjer trgovinski ukrepi postajajo orodje za doseganje strateških ciljev velesil. Šimonka je dodal, da »smo v Evropi dobesedno zanikali realnost okoli nas. Mario Draghi nam je s poročilom o nekonkurenčnosti in zaostajanju evropskega gospodarstva nalil čistega vina: 'Če ne bomo ukrepali takoj, se pod vprašaj postavlja celo obstoj Evrope.'« Konkretne ukrepe za večjo gospodarsko varnost Slovenije je označil kot nujne.
Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal je ukrepe, zapisane v obliki 'Deklaracije 19. Vrha slovenskega gospodarstva' »v duhu sodelovanja in v iskreni želji, da skupaj naredimo nekaj dobrega za Slovenijo, naše gospodarstvo, zaposlene in naše družine ter prihodnje generacije s pozivom: 'Ne čakajmo pomladi, ne čakajmo na maj. Ukrepajmo SKUPAJ zdaj!'« ob koncu 19. Vrha slovenskega gospodarstva predala podpredsednici vlade in ministrici za zunanje in evropske zadeve Tanji Fajon.
Vabljeni, da si preberete tudi podrobneje obrazložene sklope ukrepov, ki so objavljeni na povezavi.
V četrtek bo deklaracija pisno poslana v kabinet Vlade RS s prošnjo, da vlada v mesecu dni odgovori s konkretnimi aktivnostmi, časovnico priprav in odgovornimi institucijami. V januarju želimo izvesti prva delovna srečanja s pristojnimi ministri, kjer bi začrtali izvedbo predlaganih ukrepov.