Zakonodaja
Vnovična javna razprava o predlaganih novelah GZ-1 in ZUreP-3

25.2.2025
Obveščamo vas, da sta ponovno v javni razpravi predlog novele Gradbenega zakona (GZ-1) in predlog novele Zakona o urejanju prostora (ZUreP-3). Predloga sta bila v javni razpravi že poleti 2024, vendar se zaradi nekaterih sprememb in dopolnitev javna razprava v krajšem obsegu ponavlja.
V nadaljevanju navajamo nekatere spremembe in dopolnitve, ki jih predvideva predlog novele GZ.
• Spremembe v okviru pogojev za začetek izvajanja gradnje in uporabe objektov
o Rekonstrukcije, ki so nujne za zmanjšanje ali odpravo posledic naravnih ali drugih nesreč in s katero se vzpostavlja prejšnje stanje obstoječega objekta, se bodo izvajale le na podlagi prijave začetka gradnje, ob izpolnitvi zakonskih pogojev (npr. lega in namembnost objekta se ne spreminja, zunanje meje in zunanjost objekta spreminja v obsegu in po pravilih manjših odstopanj, gradnja začne v roku 6 mesecev od naravne nesreče in investitor poškodovani del ogradi in zavaruje).
o Previdiva ukinitev obvezne prijave gradnje enostavne stavbe in postavitve začasnega skladiščnega objekta (sprememba 6. člena).
• Pristojnosti: Črta se ureditev, da je občina, na območju katere je objekt predviden, pristojen organ za evidentiranje prijave začetka novogradenj enostavnih stavb in začasnih skladiščnih objektov (črta drugi odstavek 9. člena).
• Poslovanje eGraditev: V postopkih, ki se izvajajo v elektronski obliki preko sistem eGraditev, bo lahko upravni organ priglasitev stanskih udeležencev, vročilnice in povratnice, prejete v fizični obliki, pretvoril v elektronsko obliko (nov peti odstavek 11. člena).
• Projektiranje in pridobivanje mnenj
o Določa za katere objekte je potrebno uporabiti informacijsko modeliranje gradenj (BIM). Tako je določeno, da se izdela projektna dokumentacija s pomočjo BIM za gradnjo novih zahtevnih objektov (objekti splošnega družbenega pomena, objekti za protokolne storitve), katerih je naročnik je določen v skladu z določbami Zakona o javnem naročanju.
o Novela GZ-1 pri izdaji gradbenih dovoljenj ureja način pridobivanja mnenj mnenjedajalcev, tako da bi bil sistem učinkovitejši. Med drugim ureja obvezno javno dostopnost podatkov, ki so podlaga za izdajo mnenj, poenotenje rokov za podajo mnenj na 30 dni ter tiho privolitev mnenjedajalca z molkom.
V nadaljevanju navajamo nekatere spremembe in dopolnitve, ki jih predvideva predlog novele ZUreP-3.
• Črta se ureditev Komisije vlade za prostorski razvoj (40. člena). Na novo se ureja Svet za prostor (43. člen) in občinski, medobčinski ali regionalni svet za prostor (43.a člen).
• Ministrstvo, pristojno za prostor, bo po potrebi prevzelo vlogo koordinatorja vseh državnih nosilcev urejanja prostora ter mediatorja mnenj, tako pri državnih prostorskih načrtih (DPN) kot tudi pri občinskih prostorskih načrtih (OPN).
• Roki za izdajo mnenj pri prostorskem načrtovanju bodo omejeni na 30 dni. Nosilec urejanja prostora se bo lahko pripravi mnenja odrekel, kar bo pomenilo privolitev v načrtovano rešitev.
• Ukinja se posebna ureditev za celovito presojo vplivov na okolje, presojo vplivov na okolje in presojo sprejemljivosti vplivov na varovana območja narave pri pripravi prostorskih aktov. Vse tri presoje se bodo izvajale skladno s predpisi o varstvu okolja in ohranjanju narave.
• V določenih primerih bo dovoljena alternativna oskrba objektov z vodo, kanalizacijo in električno energijo. Po izgradnji gospodarske javne infrastrukture bo obvezen priklop na javno omrežje.
***
Z namenom, da se v postopek sprejemanja zakonodaje vključi stališča članov gospodarskih zbornic in pridobi tudi dodatne predloge, vas prosimo za posredovanje predlogov k priloženima zakonoma.
Zaradi kratkega roka za posredovanje pripomb tekom trenutne javne razprave, lahko vaše morebitne pripombe in predloge posredujete do 3. marca 2025 na naslov pravnasluzba@gzs.si in kopijo sporočila na info@gzdbk.si.