Vlada potrdila predlog novega Zakona o Poslovnem registru Slovenije

10.7.2025 - Poslovni register je po več kot dveh desetletjih pred novo celovito pravno, vsebinsko in tehnično prenovo. Prenova bo obsegala prenovo pravnega okvira, to je Zakona o Poslovnem registru Slovenije in podzakonskih aktov, obseg in strukturo podatkov o poslovnih subjektih, postopke vpisa podatkov v poslovni register ter dostopnost in javnost podatkov o poslovnih subjektih v poslovnem registru.
Poslovni register je osrednja javna zbirka podatkov o vseh poslovnih subjektih s sedežem v Republiki Sloveniji, njegov pomen pa se povečuje vse od vzpostavitve leta 1997. Trenutni predlog zakona bo nadomestil veljavni zakon iz leta 2006.
V poslovnem registru je bilo 31. decembra 2024 vpisanih 245.819 enot poslovnega registra: poslovnih subjektov, njihovih delov in podružnic tujih podjetij. Od junija 2008 do junija 2024 se je število vpisanih enot poslovnega registra povečalo za 47,6 odstotkov.
Prenova poslovnega registra bo med drugim prinesla spremembe postopkov vpisa v poslovni register, in sicer bodo ti bolj enostavni in hitrejši. Še v večji meri se bodo naslanjali na funkcionalnosti informacijskega sistema za podporo poslovnim subjektom (SPOT). V skladu z načelom »samo enkrat« bodo poslovni subjekti prijavo za vpis ali izbris vložili enkrat za več namenov hkrati. Prijavo za vpis bodo lahko glede na vrsto postopka vložili na eni od SPOT točk ali pri notarju, AJPESu ali drugem pristojnem ali registrskem organu. V primeru, da bodo izpolnjeni tehnični pogoji, bodo lahko prijavo za vpis vložili tudi sami neposredno prek SPOT.
S prenovo poslovnega registra bo Republika Slovenija naredila pomemben korak v smeri digitalne preobrazbe gospodarstva. Pomemben element te prenove, ki je del širše strategije Digitalna Slovenija 2030, bo uvedba digitalne identitete podjetij. Ta bo podpirala digitalno preobrazbo poslovanja poslovnih subjektov v Republiki Sloveniji.
Digitalno identiteto podjetij bodo sestavljali podatki o poslovnih subjektih, ki se zbirajo in obdelujejo v poslovnem registru, kot tudi podatki iz letnih poročil poslovnih subjektov, ki so na voljo v zbirki za javno objavo letnih poročil (JOLP). Vsi podatki pa bodo prek spletnega portala www.ajpes.si dostopni uporabnikom teh podatkov.
Digitalna identiteta podjetij bo vsebovala ključne atribute oziroma značilnosti poslovnih subjektov, ki so pomembni za pravni promet in poslovanje v Republiki Sloveniji, čezmejno, kot tudi v mednarodnih dobavnih verigah. Točni podatki v strukturirani obliki bodo omogočali zanesljivo identifikacijo poslovnih subjektov v poslovnem okolju, krepili zaupanje v pravno varnost in varnost pravnega prometa ter prispevali k zmanjšanju tveganj za goljufije in zlorabe.
Za pripravo predlaganih rešitev je bila že leta 2014 oblikovana vladna delovna skupina, ki je pripravila strokovna izhodišča za prenovo registrske zakonodaje. Trenutno se postopki vpisa poslovnih subjektov izvajajo na različne načine podlagi več kot 40 zakonih in podzakonskih aktih. Delovna skupina se je zavzela za poenostavitev in poenotenje postopkov vpisa poslovnih subjektov. To je predvsem pomembno za 22 skupin poslovnih subjektov, ki se po veljavni ureditvi vpišejo v dva registra, v področni in nato še v poslovni register. Predlagala je vzpostavitev enotnega informacijskega sistema za vpis poslovnih subjektov in vodenje podatkov o poslovnih subjektov na enem mestu, to je v poslovnem registru.
Informacijski sistem za podporo poslovnim subjektom SPOT ravno v teh dneh obeležuje že 20 let uspešnega delovanja. Prek njega je bilo leta 2024 oddanih že več kot 2,8 milijonov vlog. Poenostavljeni postopki vpisa poslovnih subjektov in oblikovanje digitalne identitete podjetij bodo v času prizadevanj za večjo konkurenčnost slovenskega in evropskega gospodarstva prispevali k trajnostnostno usmerjeni gospodarski rasti.
Vir: gov.si
Foto: Depositphotos champlifezy